PRX-20-1G18G-850M-SFF-V2 Active
1-18 GHz Channelized Receiver - 20 Outputs
PMI Model PRX-20-1G18G-850M-SFF-V2 is a 1-18 GHz Channelized Receiver is a broadband input, 20 output channelized receiver for surveillance applications with copious transmission signals present in various frequency bands at any given time. The receiver limits the noise to help identify low-power signals without compressing output power for the higher power signals. The channelized receiver offers 20 each, 850 MHz BW outputs up to 4.4 GHz while providing good 50 ohm matches for the broadband input and all outputs. An internal reference is included to lock the various LO's to down convert the signal into the required frequency bands.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Product Description: PMI Model PRX-20-1G18G-850M-SFF-V2 is a 1-18 GHz Channelized Receiver is a broadband input, 20 output channelized receiver for surveillance applications with copious transmission signals present in various frequency bands at any given time. The receiver limits the noise to help identify low-power signals without compressing output power for the higher power signals. The channelized receiver offers 20 ea. 850 MHz BW outputs up to 4.4 GHz while providing good 50 ohm matches for the broadband input and all outputs. An internal reference is included to lock the various LO's to down convert the signal into the required frequency bands.
Item No.: 93
RF Input Power Level: -60 to 0 dBm Typ
RF Input Frequency: 1 to 18 GHz
RF Input Power: -60 to 0 dBm Typ
RF Input VSWR: 2.5:1 Typ
RF Output Frequency: J1, J5, J9, J13, J17: 1.00-1.85 GHz
J2, J6, J10, J14, J18: 1.85-2.70 GHz
J3, J7, J11, J15, J19: 2.70-3.55 GHz
J4, J8, J12, J16, J20: 3.55-4.40 GHz
RF Output Channels: 20
RF Output Gain: J1 to J4: -3 dB to +3 dB Typ
J5 to J8: -3 dB to +3 dB goal, -6 dB to +3 dB Typ
J9 to J12: -3 dB to +3 dB goal, -9 dB to +3 dB Typ
J13 to J16: -dB to + dB goal, -9 dB to +3 dB Typ
J17 to J20: -3 dB to +3 dB goal, -10 dB to +3 dB Typ
RF Output Passband: 870 - 1000 MHz Typ
RF Output Stopband: 1.4 GHz Max
Reference Output Frequency: 10 MHz
Reference Output Power: +20 dBm
Reference Output Stability: ±0.1 dBm
Output IP3: +30 dBm Typ
Reference Output Aging: ±30 PPB Yearly
Power Supply: +12 VDC ± 5% @ 3 A Max
+7 VDC ± 5% @ 5.5 A Max
-5 VDC ± 5% @ 1 A Max
Connectors: IN/OUT: SMA Female
REF OUT: SMA Female
POWER: 9-PIN D-SUB Male
Size: 10.0" x 8.0" x 3.0"
Export Classification (ECCN): EAR99
Environmental Ratings:
Temperature: -40 °C to +85 °C (Operating)
with 145 CFM Airflow across heatsink
-40 °C to +85 °C (Storage)
Humidity: MIL-STD-810, 0 to 95% NON-CONDENSING
Altitude: MIL-STD-810, 15000 FT
Vibration: Designed to meet Chart 5.4 in document 3000135-07
Acoustic Noise: Designed to meet Chart 5.5 in document 3000135-07