PMI Model PS-0D5G18G-30-S-SFF is a 0.5 to 18 GHz mechanical phase shifter that provides a minimum 0˚ to 30˚ / GHz phase shift range with high power handling, low insertion loss, low VSWR and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Phase Adjust: | 0˚ to 30˚ / GHz Min |
| Insertion Loss (dB Max): | 0.5 to 8 GHz 0.75 to 12 GHz 1.0 to 18 GHz |
| Insertion Delay: | 0.68 to 0.78 ns Typ |
| VSWR: | 1.3:1 Max to 4 GHz 1.5:1 Max to 12 GHz 1.6:1 Max to 18 GHz |
| Input Power: | 100 W CW 5 kW Peak |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Finish: | Painted Blue |