Quantic PMI Model PS-12-360-QQ1470 is a 1 to 2 GHz, Digitally Controlled Analog Phase Shifter operates over 1 to 2 GHz with 360˚ minimum phase shift with 8 bit digital control sets the phase with 1.4˚ resolution and switching time is 200 ns. Options include 12 bit or analog voltage control. Mid band insertion loss is typically 4 dB and worst case insertion loss over the full band is 6 dB. Housing measures 7.75" x 2.5" x 1.0" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° Typ |
| Switching Speed: | 200 ns |
| RF Impedance: | 50 Ohm |
| Logic: | TTL Control |
| Step Size (LSB): | 1.41° LSB |
| Operating Power: | Peak or Continuous Wave: 10 mW |
| Amplitude Ripple: | ±1.5 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Temperature Compensation: | maximum Phase Drift shall be no more than ±5° or ±5% (Whichever is greater) Over the specified temperature range. |
| Monotonicity: | Parametric measurement is Guaranteed |
| Power Supply: | +15 VDC @ 90 mA, - 15 VDC @ 60 mA |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | Male 15 Pin Subminiature "D" Connector |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 7.75" x 2.50" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |