Quantic PMI Model PS-DC26D5G-30-S-SFF is a mechanical phase shifter that includes a 0.25" diameter multi-turn shaft with a screwdriver/lock nut and and operates over the 18 to 40 GHz with an adjustable range of 0 to 360˚. Specifications include insertion loss of 2.5 dB, a 240˚ @ 1 GHz insertion phase and an input power rating 100 W CW / 3 kW Peak maximum. Package size is 3.75" x 2.0" x 1.0" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Phase Adjust: | 0 to 360˚ Min |
| Insertion Loss (dB Max): | 2.5 |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 100 W CW Max 3 kW Peak Max |
| Insertion Phase @ 1 GHz: | 240˚ |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Control: | 0.25" Diameter Multi-Turn Shaft includes Screwdriver/Lock Nut |
| Size: | 3.75" x 2.0" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |