PMI Model PS-200M10G-8B-SFF is an 8 Bit Digital Phase Shifter that operates over the 0.2 to 10 GHz frequency range that offers 360° of phase shift with an LSB of 1.4°. Housing measures 3.25" x 3.25" x 0.84" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 10.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 10.5 dB Typ - Measured 8 dB |
| Phase Shift Range: | 360° Typ |
| Amplitude Error: | ±1 dB Typ - Measured ±0.1 dB |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Accuracy: | ±0.5° Typ - Measured ±0.35° |
| RF Input Power: | 0 dBm Max |
| Power Supply: | +15 VDC, -15 VDC |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male (Mating connector supplied) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 3.25" x 0.84" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |