Quantic PMI Model PS-200M2G-8B-SFF-OPT480M is a 8 Bit digital phase shifter that operates over the 0.46 to 0.5 GHz frequency range that offers 360° phase shift with a LSB of 1.4°. Housing size is 3.25" x 3.25" x 0.84" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.46 to 0.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.46 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Insertion Loss (dB): | 10.5 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Accuracy: | ±0.5° Typ |
| Step Size (LSB): | 1.4° |
| Power Supply: | +15 VDC, -15 VDC |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15-Pin Sub-Miniature D Male, (Mating Connector Supplied) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 3.25" x 0.84" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |