Quantic PMI Model PS-204-1G2G-8B-SFF-LM is a 1 to 2 GHz 8 Bit, Digitally Controlled Phase Shifter with the capability for phase shifting from 0° to 204° with resolution as fine as 0.8°. Housing size is 2.0" x 2.1" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 204° |
| Amplitude Error: | ±1 dB Max |
| Switching Speed: | 1 µs, 500 ns Typ |
| RF Impedance: | 50 Ohm |
| Logic: | TTL Compatible |
| Phase Flatness: | ±10.0° Max |
| Step Size (LSB): | 0.8° |
| RF Input Power: | 10 dBm |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 50 mA Typ |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Subminiature D (Male) (Mating Connector Supplied) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.00" x 2.1.0" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |