Quantic PMI Model PS-24R3G24R4-360-10B is a 24.3 to 24.4 GHz, 10 Bit Digitally Controlled Phase Shifter. This model features phase accuracy of typically ±1° at 25 °C and phase flatness of ±5° maximum. Housing size is 2.1" x 2.0" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 24.3 to 24.4 |
| Frequency Min (GHz): | 24.3 |
| Frequency Max (GHz): | 24.4 |
| Insertion Loss (dB): | 14 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Flatness: | ±5° Max |
| Phase Accuracy: | ±1° Typ @ 25 °C |
| Operating Power: | 10 dBm CW |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 100 mA Max |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin D-Sub |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 2.1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |