Quantic PMI Model PS-255-2G18G-8B-SFF-OPT25 is a 2 to 5 GHz 8 Bit Digitally Controlled Phase Shifter with capability for phase shifting from 0° fo 255° with resolution as fine as 1° that has a typical insertion loss of 3 dB and a typical VSWR of 2.0:1. The DC Voltage requirement is +12 to +15 VDC with typical current draw of 200 mA. Housing size is 2.0" x 2.1" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 5 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 5 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 255° |
| Amplitude Error: | ±3.7 dB Typ |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| RF Impedance: | 50 Ohm |
| Logic: | TTL Compatible |
| Phase Flatness: | ±37° Typ |
| Step Size (LSB): | 1° |
| RF Input Power: | 10 dBm |
| VSWR: | 2.0:1 Typ |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 200 mA Typ |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Subminiature D Male (Mating Connector Supplied) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.00" x 2.10" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |