PMI Model PS-25D5G32D5G-360-A-292FF is an analog controlled phase shifter that operates over the 25.5 to 32.5 GHz frequency range. This model utilizes a phase shift control voltage ranging from 0 to +5 VDC for a corresponding phase shift of 0 to 360°. Packaged in our standard PE2 housing with removable 2.92mm female connectors making it a dual use component that can be used in a connectorized or surface mount configuration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 25.5 to 32.5 |
| Frequency Min (GHz): | 25.5 |
| Frequency Max (GHz): | 32.5 |
| Phase Shift Range: | 360˚ |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max 7 dB Typ |
| RF Input Power: | 20 dBm Max |
| Amplitude Variation: | ±2 dB |
| Phase Variation From Set Point: | ±25˚ |
| Control Voltage: | 0 to 5 VDC |
| VSWR: | 3.6:1 Max |
| Power Supply: | 2 VDC @ 20 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Non Operating): | -65 ˚C to +125 ˚C |