Quantic PMI Model PS-2931-292FF is a analog controlled phase shifter that operates over the 29 to 31 GHz frequency range. This model utilizes a phase shift control voltage ranging from -0.5 to +0.7 VDC for a corresponding phase shift of 0° to 360°. Packaged in our standard PE2 housing with removable 2.92mm female connectors making it a dual use component that can be used in a connectorized or surface mount configuration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 29.0 to 31 |
| Frequency Min (GHz): | 29 |
| Frequency Max (GHz): | 31 |
| Phase Shift Range: | 0° to 360° Max |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max |
| RF Input Power: | 20 dBm Max |
| Return Loss (In/Out): | 5 dB Max |
| Control Voltage: | -0.5 to +0.7 VDC @ 20 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Non Operating): | -65 °C to +150°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |