Quantic PMI Model PS-2G18G-360-14D-TS OPT812 is an 8 to 12 GHz,14 Bit, Vector Phase Shifter making it ideal for frequency translation where continuous monotonic phase shifting is required. this model features high speed switching and typically lower than 60 dB harmonic distortion. Housing size is 4.25" x 3.50" x 1.0" with a 37 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 18 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Phase Shift Error: | ±15° |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Flatness vs. Frequency: | ±15° Typ |
| Step Size (LSB): | 0.0225° |
| Operating Power: | 20 dBm CW |
| Survival Power: | 1 W Max |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| Power Supply: | ±12 to ± 15 VDC @ ± 100 mA Max |
| Temp Sensor: | 10 mV / °C, 3 V @ 25 °C |
| No. Control Bits: | 14 Bit (TTL) |
| Control & Power Connector: | 37 Pin D-Sub Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.25" x 3.50" x 1.0" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | +10 °C to +50 °C (Other Temperature Ranges from -40 °C to +85° C available) |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125° C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |