Quantic PMI Model PS-2G20G-360-12D-TS is a 2 to 20 GHz, 12 Bit, vector phase shifter making it ideal for frequency translation where continuous monotonic phase shifting is required. This model also features high speed switching, and typically lower than 60 dB harmonic distortion. Package size is 6.375" x 2.475" x 1.5" with DC-37P, subminiature D Multi-Pin connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 20 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Control Slopes: | Linear |
| Phase Vs Frequency: | ±20.0° Typ |
| RF Input Power: | 20 dBm CW, 1 W Max |
| VSWR: | 2.2:1 Max (50 Ohm system) |
| Power Supply: | ± 12 to ±15 V @ ±100 mA Max |
| Temp Sensor: | 10 mV / °C, 3 V @ 25 °C |
| No. Control Bits: | 12 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | DC-37P, Subminiature D Multi-Pin |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.375" x 2.475" x 1.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | +10 °C to +50 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |