Quantic PMI Model PS-2G6G-8B-SFF-OPT1G1D1G is a 8 Bit Digital Phase Shifter that operates over the 1 to 1.1 GHz frequency range. This model offers 360° of phase shift having a LSB of 1.4°. The insertion loss is 10.5 dB typical with a typical phase accuracy of ±0.5°. Housing measures 3.25" x 3.25" x 0.94" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 10.5 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Amplitude Error: | ±1 dB Typ |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Accuracy: | ±0.5° Typ |
| Power Supply: | +15 VDC, -15 VDC |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male (Mating connector supplied) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 3.25" x 0.94" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |