PMI Model PS-30M2G-8B-SFF is a 0.03 to 2 GHz digitally controlled analog phase shifter with capability for phase shifting from 0° to 360°. The unit consists of an analog phase shifter and a digital-to-analog converter. Nine logic input lines allow 256 discrete values of phase providing an LSB of 1.40625°. Other specifications include ±1 dB typical amplitude error; phase shift error of ±10º typical; and switching speed 500 ns. Unit size is 3.25" x 3.25" x 0.84" and has removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 14 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° Max |
| Amplitude Error: | ±1.5 dB Max ±1 dB Typ |
| Phase Shift Error: | ±10° Typ |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Step Size (LSB): | 1.40625° |
| RF Input Power: | 5 dBm Max |
| Power Supply: | +12 V to +15 VDC @ 275 mA -5 V to -15 VDC @ 75 mA |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Subminiature D (Male) (Mating Connector Supplied) |
| RF Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 3.25" x 3.25" x 0.84" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I Over Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +50 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 1070 COND. A |