Quantic PMI Model PS-360-0R5G2G-10B-SFM-7720A is a 0.5 to 2 GHz digitally controlled phase shifter with capability for phase shifting from 0° to 360° with 10 Bit accuracy. Package size is 4.95" x 3.38" x 1.2" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 11.5 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Phase Accuracy: | ±10° Typ |
| Operating Power: | 7 dBm |
| VSWR: | 1.75:1 Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 50 mA Max -12 to -15 VDC @ 90 mA Max +5 to +5.5 VDC @ 100 mA Max |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.2" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +100 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B COND B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B COND B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D COND B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C COND B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D COND A |