Quantic PMI Model PS-360-16G22G-10B-SFF is a 16 to 22 GHz, digital controlled bidirectional phase shifter with capability for phase shifting from 0º to 360º with 10 Bit accuracy. Specifications include insertion loss 11.5 dB typical; VSWR 2:1; phase accuracy ±5º typical, ±7º maximum; switching speed 500 ns; operating power 10 dBm and survival power 25 dBm. Housing size is 2.0" x 2.1" x 0.5" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 16 to 22 |
| Frequency Min (GHz): | 16 |
| Frequency Max (GHz): | 22 |
| Insertion Loss (dB): | 11.5 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Accuracy: | ±5º Typ, ±7º Max |
| Operating Power: | -20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 25 dBm CW Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 50 mA Max, -12 to -15 VDC @ 50 mA Max |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 2.0" x 2.1" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |