Quantic PMI Model PS-360-19D5G20D5G-10B-SFF is a 19.5 to 20.5 GHz, digitally controlled, analog phase shifter with capability for phase shifting from 0º to 360º with 10 Bit accuracy. Housing size is 2.0" x 2.1" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 19.5 to 20.5 |
| Frequency Min (GHz): | 19.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20.5 |
| Insertion Loss (dB): | 11.5 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Accuracy: | ±3º Typ |
| Operating Power: | 10 dBm CW |
| Survival Power: | 25 dBm CW Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 50 mA Max, -12 to -15 VDC @ 50 mA Max |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 2.1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |