Quantic PMI Model PS-360-2G4R3G1R-6B-SFF is a 2.4 to 3.1 GHz digitally controlled phase shifter with capability for phase shifting from 0° to 360° with 6 Bit accuracy. Package size is 1.5" x 0.75" x 0.5" with a 9-Pin Micro-D female connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.4 to 3.1 |
| Frequency Min (GHz): | 2.4 |
| Frequency Max (GHz): | 3.1 |
| Insertion Loss (dB): | 7.5 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Amplitude Error: | ±5° Typ, +6 / -15 Max |
| No. Control Bits: | 6 Bit |
| Control & Power Connector: | 9-Pin Micro-D female |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 0.75" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |