Quantic PMI Model PS-360-3237-10-292FF is a High Speed, 10 Bit Digitally Controlled, Phase Shifter that operates over the frequency range of 32 to 37 GHz that offers a low insertion loss of 13 dB. Total phase shift range is 358.593° with a step size of 0.35° and switching speed of <500 ns. Provides an amplitude error of ±1.5 dB and a phase shift error of ±1.3°. Housing measures 1.15” x 1.8” x 0.4” with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 32 to 37 |
| Frequency Min (GHz): | 32 |
| Frequency Max (GHz): | 37 |
| Insertion Loss (dB): | 13 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 358.59° |
| Amplitude Error: | ±1.50 dB Typ |
| Phase Shift Error: | ± 5.0° Typ |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Step Size (LSB): | 0.35° |
| VSWR: | Input: 2.0:1 Typ, 2.3:1 Max Output: 2.5:1 Typ, 3.0:1 Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 90 mA Max, -15 VDC @ 60 mA Max |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.15” x 1.80” x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |