Quantic PMI Model PS-360-700M1100M-6-SFF-OPT1020 is a 1.02 to 1.1 GHz, 6 Bit digitally controlled phase shifter with capability for phase shifting from 0° to 360°, with resolution as fine as 5.6°. Housing size is 2.0" x 2.1" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.02 to 1.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1.02 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| Insertion Loss (dB): | 7.5 dB goal |
| Phase Shift Range: | 354.4° |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Operating Power: | +14 dBm CW Max |
| VSWR: | 2.5:1 Typ |
| Power Supply: | +15 VDC @ 35 mA Typ, -15 VDC @ 80 mA Typ |
| No. Control Bits: | 6 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Subminiature D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 2.1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ºC to +50 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |