Quantic PMI Model PS-360-7R98R6G-6-SFF is a 7.9 to 8.6 GHz, 6 Bit, Digitally Controlled Phase Shifter with the capability for phase shifting from 0° to 360° with resolution as fine as 5.6°. Housing size is 1.85" x 1.75" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7.9 to 8.6 |
| Frequency Min (GHz): | 7.9 |
| Frequency Max (GHz): | 8.6 |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 300 ns Max |
| Gain: | 10 ± 0.5 dB Typ |
| Noise Figure: | 4 dB Max |
| Phase Accuracy: | ±8° Typ |
| Output P1dB: | 5 dBm |
| RF Input Power: | 14 dBm Max |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 200 mA |
| No. Control Bits: | 6 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.85" x 1.75" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |