Quantic PMI Model PS-360-8D5G11G-6-SFF is a 8.5 to 11 GHz, 6 Bit Digitally Controlled Phase Shifter with capability for Phase Shifting from 0 to 360˚. 6 Logic Input Lines allow various phase shift with a LSB of 5.68˚. Housing measures 1.85" x 1.75" x 0.5" with a 14-Pin Male Hermetic Connector IAW MIL-C-28748 for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8.5 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 8.5 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Typ, 12 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° Min |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Spurious Signals: | -130 dBm Max (No RF Input or Control Updates) |
| Phase Flatness: | ±12° Max (Over any 1 GHz in the Passband) |
| Phase Accuracy: | ±9° Typ, ±12° Max |
| Step Size (LSB): | 5.68° |
| PM / AM: | ±2 dB Max |
| Operating Power: | 13 dBm Max |
| Survival Power: | 30 dBm Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +15 VDC ± 5% @ 250 mA Max -15 VDC ± 5% @ 20 mA Max |
| No. Control Bits: | Positive Binary 6 Bit |
| Control & Power Connector: | 14-Pin Male Hermetic Connector IAW MIL-C-28748 Mating Connector Shipped with Unit |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.85" x 1.75" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -20 ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |