Quantic PMI Model PS-360-AC-810-7224-IQ-RH is a 8.5 to 10.0 GHz analog controlled phase shifter / I/Q high speed modulator. This model offers low spurious harmonics. It is designed for +15/-15 VDC supply voltage with low insertion loss, and VSWR of 2.0:1. Housing measures 3.25" x 3.25"x 0.85" with SMA female connectors and BNC female control connectors for the I/Q control.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8.5 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 8.5 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| VSWR: | 2:1 Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Power/ Logic Connectors: | BNC Female |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 3.25" x 0.85" |
| Weight: | 1 oz Max |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC (Operating), -65 ºC to +125 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |