Quantic PMI Model PS-360-AC-910-7224-IQ-RH is a 9 to 10 GHz, 10 V, Analog Controlled, High Speed IQ Vector Modulator that is designed to have low spurious harmonics, 20 dB of attenuation range and 360° of phase shift. This model also features female BNC analog I & Q inputs, making it ideal for high-speed frequency translation applications. Housing measures 3.25" x 3.25" x 0.85" with SMA female connectors and a BNC female control connector.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Dynamic Range: | 20 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival) |
| Response Time: | 0.5 µs Max, 50 ns Typ |
| Impedance: | 10 K Ohm |
| I & Q Control Inputs: | 0 to +10 V |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Power/ Logic Connectors: | BNC Female |
| RF Connectors: | SMA Feamale (Input & Output) |
| Size: | 3.25" x 3.25" x 0.85" |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC (Operating), -65 ºC to +125 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |