Quantic PMI Model PS-360-DC-3 OPTION 618-15D-10BIT-TS is a 10 Bit, digitally controlled Phase Shifter operating over the 6 to 18 GHz frequency range. This high-speed phase shifter has a range of 360°; an insertion loss of 12 dB; an accuracy of ±15° Max (Peak to Peak); a carrier suppression of 18 dB; a side band suppression of 15 dB and a power handling of +20 dBm. This Phase Shifter has SMA female connectors and is 1.85" x 1.75" x 0.50".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max, 10 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° (256 Steps) |
| Switching Speed: | 50% TTL to within 500 ns Max (10° of final phase value) |
| Translation Rate: | 0 to 500 kHz |
| Carrier Suppression: | 18 dB |
| Side Band Suppression: | 15 dB |
| Power Handling Capability: | + 10 dBm (Without degradation) 20 dBm (With degradation) |
| VSWR: | 2.0: 1 Max |
| Harmonics: | -25 dBc |
| Power Supply: | +5 VDC (±5%) @ 115 mA -12 to -15 VDC @ 20 mA |
| Temp Sensor: | 10mV / °C, 3.0 V @ 25 °C |
| Accuracy: | ±15° Max (Peak to Peak) |
| No. Control Bits: | 10 Bit |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | (L) 1.60 X (W) 1.75" X (H) 0.50" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I Over Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 OR 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, METHOD 103B COND. B (96 HRS AT 95%) |
| Shock: | MIL-STD-202G, METHOD 213B COND. B (75 G, 6 MSEC) |
| Vibration: | MIL-STD-202G, METHOD 204D COND. B (0.06" DOUBLE AMPLITUDE OR 15G, WHICHEVER IS LESS) |
| Altitude: | MIL-STD-202G, METHOD 105C COND. B (50, 000 FT.) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, METHOD 107D COND. A |