Quantic PMI Model PS-360-DC-3 OPTION 618-15D-10R712R75 is an 8 Bit, Digitally Controlled Phase Shifter operating from the 10.7 to 12.75 GHz. frequency range with a typical insertion loss of 10 dB and a maximum VSWR of 1.7:1. Housing size is 1.85" x 1.75" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 10.7 to 12.75 |
| Frequency Min (GHz): | 10.7 |
| Frequency Max (GHz): | 12.7 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max, 10 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° (256 Steps) |
| Amplitude Error: | ±1 dB Max |
| Phase Shift Error: | ±10° Max (Peak to Peak) |
| Switching Speed: | 50% TTL to within 500 ns Max (10° of Final Phase Value) |
| Resolution: | 1.4° |
| RF Input Power: | 15 dBm CW, 1 W Max |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 115 mA, -12 to -15 VDC @ 20 mA |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.85" x 1.75" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C (Operating) |
| Temperature (Storage): | -65 °C to 125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond B (96 Hrs at 95%) |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond B (75 G, 6Msec) |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond B(0.06" Double Amplitude or 15G, Whichever is less) |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond B (50, 000 Ft) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond A |