PMI Model PS-360-DC-3 OPTION 812-15D is a high speed 8 Bit digital controlled phase shifter operating over the 8 to 12 GHz frequency range that has a 360° range with an LSB of 1.4°. Housing measures 1.85" x 1.75" x 0.5" with a 15 Pin subminture D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 14 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° (256 Steps) |
| Switching Speed: | 50% TTL to within 500 ns Max |
| PM / AM: | ±2.5 dB Max |
| Survival Power: | 31 dBm Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 150 mA -12 to -15 VDC @ 50 mA |
| Accuracy: | ±15° Max (Peak to Peak) |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Peak Power: | 30 dBm (2 dB Compression) |
| Average Power: | 25 dBm (1 dB Compression) |
| Control & Power Connector: | 15-Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.85" x 1.75" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +50 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B (6 G, 11 ms) |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 305D Cond. B (0.49 Grms) |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B (25, 000 ft) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |