Quantic PMI Model PS-360-DC-7928A Options 618, 7928A is an 8 Bit Digital Controlled Phase Shifter operating from the 6 to 18 GHz Frequency Range with a 360° range and is High Speed. Housing size is 1.85" x 1.75" x 0.5" with a 14 pin connector IAW MIL-C-28748 for power/control with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Phase Accuracy: | ±12° (8 to 18 GHz) ±15° (6 to 18 GHz) |
| Step Size (LSB): | 1.4° |
| PM / AM: | ±1.1 dB (8 to 18 GHz) ±2 dB (6 to 18 GHz) |
| Translation Rate: | 0 to 500 kHz |
| Carrier Suppression: | 25 dB (Main Band) 18 dB (Stretch Band) |
| Side Band Suppression: | 20 dB (Main Band) 15 dB (Stretch Band) |
| RF Input Power: | 20 dBm Max, 30 dBm Max (survival) |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Harmonics: | -30 dBc |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 80 mA +12 to +15 VDC @ 50 mA -12 to -15 VDC @ 35 mA |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 14 pin IAW MIL-C-28748 |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.85" x 1.75" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |