Quantic PMI Model PS-360-DC-IR-9D510D5 is a 10 Bit digitally controlled 360 degree phase shifter with a typical accuracy of ±0.4° with a switching speed of 500ns maximum. This model operates in the range of 9.5 to 10.5 GHz. This model only requires a single DC supply voltage of +12V. Package size is 4.95" x 3.38" x 1.0" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
Also consider: PS-360-DC-3 OPTION 618-15D-10BIT for similar performance in a wider frequency range.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9.5 to 10.5 |
| Frequency Min (GHz): | 9.5 |
| Frequency Max (GHz): | 10.5 |
| Insertion Loss (dB): | 11.5 dB Max |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 11.5 dB Max, 7.5 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 359.65° |
| Switching Speed: | 500 ns Max, 300 ns Typ |
| Phase Accuracy: | ±10°, ±0.4 Typ |
| Step Size (LSB): | 0.35° |
| Power Handling Capability: | 20 dBm Typ (30 dBm Survival) |
| VSWR: | 1.75:1 Max |
| Power Supply: | +12 VDC @ 35 mA Typ |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.0" |
| Weight: | 13 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |