Quantic PMI Model PS-360-DC-IR-9G10G is a 10 Bit digitally controlled 360° phase shifter that operates from 9 to 10 GHz with low insertion loss of 7.5 dB and a phase shift accuracy of ±0.6°. Switching speed is 300 ns and operates with input power levels up to 20 dBm. The housing measures 4.95" x 3.38" x 1.02" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9.0 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 11.5 dB Max |
| Phase Shift Range: | 359.65° |
| Switching Speed: | 500 ns Typ |
| Phase Accuracy: | ±10° Typ |
| Operating Power: | 20 dBm Typ |
| Survival Power: | 30 dBm Max |
| VSWR: | 1.75:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Max, +12 to 15 VDC @ 100 mA Max, -12 to -15 VDC @ 70 mA Max |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Power / Logic Connections: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.02" |
| Weight: | 13 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |