Quantic PMI Model PS-360-DC-IR-9G11G is a 9 to 11 GHz, digitally controlled analog phase shifter with capability for phase shifting from 0° to 360°. Housing size is 4.95" x 3.38" x 1.2" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Typ |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 8 dB Typ - Measured 7.4 dB |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 300 ns Typ - Measured 182 ns |
| Phase Flatness vs. Frequency: | ±5° Typ |
| Phase Accuracy: | ±1° Typ - Measured ±0.67° |
| Operating Power: | 20 dBm Typ |
| Survival Power: | 30 dBm Max |
| VSWR: | 1.75:1 Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 40 mA Typ |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.02" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |