Quantic PMI Model PS-3R5G6R5G-10B-SFF is a 10 Bit Digital Phase Shifter that operates over the 3.5 to 6.5 GHz frequency range and offers 360° phase shift having a LSB of 0.35° that has a maximum VSWR of 1.6:1; a maximum phase flatness of ±10°, and a minimum harmonic of -30 dBc. Housing measures 3.25" x 3.25" x 0.84" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 3.5 to 6.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.5 |
| Frequency Max (GHz): | 6.5 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Typ, 11 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Spurious: | -40 dBc Min |
| Phase Flatness: | ±10° Max |
| Output P1dB: | 0 dBm Max |
| RF Input Power: | 5 dBm Max |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Harmonics: | -30 dBc Min |
| Power Supply: | +15 VDC @ 200 mA Max -15 VDC @ 50 mA Max |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 3.25" x 0.84" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ºC to +70 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |