Quantic PMI Model PS-500M2G-10B-SFF-MIL is a 0.5 to 2 GHz digitally controlled analog phase shifter with capability for phase shifting from 0° to 360°. The unit consists of an analog phase shifter and a digital-to-analog converter. Ten logic input lines allow 1024 discrete values of phase. Housing size is 4.95" x 3.38" x 1" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 13 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° Typ |
| Amplitude Error: | ±1 dB Max |
| Phase Shift Error: | ±5° Max |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| RF Input Power: | 0 dBm Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 250 mA Typ |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.0" |
| Weight: | 14 oz. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20°C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.4 NOTE: (Operating) Relative Humidity: 90% Max with non-condensation. Non-operating Relative Humidity: 95% Max with non-condensation. **Condensation control is implemented by the system. |
| Shock: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.6 Only, Sawtooth wave 20G, 11ms (MIL-STD-810 method 516.5 procedure I ) Altitude : MIL-HDBK-5400 CLASS1 Note: Upper limit of Altitude shall be 10, 500ft. |
| Vibration: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.5 Only, JET AIRCRAFT Functional test: W1=0.04G^2/Hz, W2=0.03G^2/Hz, Overall=6.86Grms: 0.5Hr x 2times x 3directions. Endurance test: W1=0.04G^2/Hz, W2=0.166G^2/Hz, Overall=15.07Grms: 3Hr x 3directions." |