Quantic PMI Model PS-500M2G-8B-SFF is a 8 Bit Digitally Controlled Phase Shifter that operates over the 0.5 to 2 GHz frequency range that has a typical insertion loss of 10 dB and offers 360° of phase shift via 8 Bit TTL control. The phase shift error is <±10° and the amplitude error is <±1 dBwith a switching speed is 500 ns maximum. This unit operates on ±15 VDC and supplied in a housing measuring 4.95" x 3.38" x 1.0" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 13 dB Max |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 13 dB Max - Measured 9.77 dB |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Amplitude Error: | ±1 dB Max |
| Phase Shift Error: | ±10° Ma |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| RF Input Power: | 0 dBm Max |
| Power Supply: | ±15 VDC |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |