Quantic PMI Model PS-500M2G-ANALOG-SFF is an 8 to 12 GHz, 14 Bit, Vector Phase Shifter making it ideal for frequency translation where continuous monotonic phase shifting is required. This model features high speed switching and typically lower than 60 dB harmonic distortion. Housing size is 4.95" x 3.38" x 1.0" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Insertion Loss (dB): | 13 dB Max |
| Phase Switching Speed: | 500 ns Max |
| Amplitude Variation: | ±1 dB Max |
| Control Connector: | 15 Pin Subminiature D (Male) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.00" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non Operating): | -65 °C to + 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. 8 |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 2138 COND. 8 |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. 8 |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. 8 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |