

Quantic PMI Model PS-504509-360-QQ1470 is a 5.4 to 5.9 GHz Digitally Controlled Analog Phase Shifter with capability for phase shifting from 0 to 360º. the unit consists of an analog phase shifter and a digital-to-analog converter. Eight logic input lines allow 256 discrete values of phase. Housing measures 6.0" x 2.5" x 0.8" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5.4 to 5.9 |
| Frequency Min (GHz): | 5.4 |
| Frequency Max (GHz): | 5.9 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 6 dB Max @ 0º Phase Shift |
| Phase Shift Range: | 360º |
| Switching Speed: | 200 ns |
| RF Impedance: | 50 Ohm |
| Logic: | TTL Control |
| Step Size (LSB): | 1.41º LSB |
| Operating Power: | Peak or Continuous Wave 10 mW |
| Amplitude Ripple: | ±1.5 dB |
| VSWR: | 2.0:1 (Input/Output) |
| Temperature Compensation: | maximum phase drift shall be no more than ±5º or ±5%, whichever is greater, over the specified temperature range. |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Power Supply: | +15 VDC @ 90 mA, -15 VDC @ 60 mA |
| No. Control Bits: | 5 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Subminiature Micro-D (Male) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.0" x 2.5" x 0.8" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |