Quantic PMI Model PS-5G18G-400-A-SFF-ROHS is a 5 to 18 GHz, Low Phase Noise, Analog Phase Shifter with the capability for phase shifting from 0 to 400°. The unit operates from a single positive control voltage of 0 to +10 VDC with a phase voltage sensitivity of 40° per volt and offers a typical modulation bandwidth of 50 MHz. Packaged in our standard PE2 housing with removable SMA female connectors making it a dual use component that can be used in a connectorized or surface mount configuration. ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Phase Shift Range: | 400° |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max, 8 dB Typ @ 5 to 10 GHz, 7 dB Max, 4 dB Typ @ 10 to 18 GHz |
| Return Loss (In/Out): | 8 dB Typ |
| Modulation Bandwidth: | 50 MHz Typ |
| Control Voltage: | 0 to +10 VDC (50 MHz BW) |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08” x 0.71” x 0.29” |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non Operating): | -65 ºC to +150 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |