Quantic PMI Model PS-618-360-14B-SFF OPT1518 is a digitally tuned phase shifter optimized over the 15 to 18 GHz frequency range with a tuning range of 0 to 360°. This unit is tuned using twelve TTL control bits. Housing size is 3.25" x 2.0" x 0.5" with a 25 Pin subminiature D male connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18, optimized for 15 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° Nom (0 to 360° - 1 LSB) |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Logic: | TTL |
| Phase Accuracy: | ± 10° Typ, ± 15° Max |
| Survival Power: | 20 dBm Max |
| VSWR: | 2:1 Max (J1 and J2) |
| Power Supply: | +12 V @ 250 mA Max -12 V @ 100 mA Max |
| No. Control Bits: | 14 Bits |
| Control & Power Connector: | 25 Pin D-SUB Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 2.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted blue, mounting surface gold plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 10 °C to +30 °C (Operating) |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +85 °C (Storage) |