Quantic PMI Model PS-618-45-12B-SFF OPT1518 is a digitally tuned phase shifter optimized over the 15 to 18 GHz frequency range for a fine-tuning range of 45°. This unit is tuned using twelve TTL control bits. Housing size is 3.25" x 2.0" x 0.5" with a 25 Pin subminiature D male connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18, Optimized for 15 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 15 dB Max |
| Phase Shift Range: | 45° Nom (45° - 1 LSB) |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Logic: | TTL |
| Phase Accuracy: | ± 3° Typ, ± 7.5° Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max (J1 and J2) |
| Power Supply: | +15 VDC @ 250 mA Max -15 VDC @ 100 mA Max |
| No. Control Bits: | 12 Bit |
| Operating Input Power: | 20 dBm Max (Survival) |
| Control & Power Connector: | 25 Pin D-SUB Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 2.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue, Mounting Surface Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 10 °C to +30 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +85 °C |