Quantic PMI Model PS-85M4G-6B-SFF-OPT100M300M is a 0.1 to 0.3 GHz, Digitally Controlled Analog Phase Shifter with capability for phase shifting from 0° to 360°. The unit consists of an analog phase shifter and a digital to analog converter. Nine logic input lines allow 512 discrete values of phase. Housing size is 4.25" x 3.5" x 1.0" with a 15 pin Micro-D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 0.3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 13 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° Typ |
| Amplitude Error: | ±1 dB Max |
| Phase Shift Error: | ±10° Max |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 250 mA Typ, -15 VDC @ 20 mA Typ |
| No. Control Bits: | 6 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.25" x 3.5" x 1.0" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC (Operating) |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |