PMI Model PS-85M4G-9B-SFF is a 0.085 to 4 GHz, 9 bit digitally controlled phase shifter capable of shifting phase from 0° to 360°. The unit consists of an analog phase shifter and a digital to analog converter. Nine logic input lines allow 512 discrete values of phase. Package size is 4.95" x 3.38" x 1.0" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female RF connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.085 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.085 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 13 Max |
| Phase Shift Range: | 360° Typ |
| Amplitude Error: | ±1 dB Typ |
| Phase Shift Error: | ±10° Typ |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Output P1dB: | 0 dBm Max |
| Operating Power: | 0 dBm Max |
| Power Supply: | +15 VDC @ 250 mA Typ -15 VDC @ 20 mA Typ |
| No. Control Bits: | 9 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Sub-D Male |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.0" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |