Quantic PMI Model PS-90-1020 is a 0 to 180° Bi-Phase Modulator / Phase Shifter Operating over a frequency range of 1 to 2 GHz that offers a low insertion loss of 3 dB typical with an amplitude balance of 1 dB, a phase balance of 5° and is TTL controlled. The unit is supplied in a package measuring 1.0" x 1.0" x 0.5" and has SMA remale connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ, 6 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Control Type: | TTL |
| Amplitude Balance: | 1 dB Typ, 1.3 dB Max |
| Switching Time: | 1 µs Max |
| Input Power: | 20 dBm Operating CW |
| Input Power (Survival): | 0.5 W, 1 µs Pulse Width, 1% Duty Cycle |
| Carrier Suppression: | 20 dBc Min |
| Control: | TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max, - 5 VDC @ 20 mA Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | 2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |