Quantic PMI Model PS-90-5010 is a 0 to 180°, Miniature, Bi-Phase Modulator / Phase Shifter with TTL Control Logic (ECL Logic is available) operating over a frequency range of 5 to 10 GHz with a maximum insertion loss of 2 dB and VSWR better than 1.7:1. This model provides two phase states, namely 0° and 180° and is controlled via single line TTL. The phase state is switched in 30 ns or less and can handle input power levels up to 20 dBm CW. DC voltage requirement is +5 and -12 VDC. Supplied in a package measuring 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA feamle connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 1.12 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 1.12 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Control Type: | TTL |
| Switching Time: | 30 ns Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control: | TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 30 mA Typ -12 VDC @ 2 mA Typ |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | 2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +71 ºC |
| Temperature (Storage): | -40 ºC to +90 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |