| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 3 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Control Type: | TTL |
| Phase Shift: | 180° Typ - Measured 171.1° |
| Speed: | 15 ns Typ (On/Off) - Measured 12.2 ns |
| Input Power: | 20 dBm Operating |
| Input Power (Survival): | 0.5 W CW, 1 µs Pulse Width |
| Carrier Suppression: | 20 dB Typ - Measured 18.8 dB |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max -5 VDC @ 20 mA Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |