Quantic PMI Model PS-90-2040-SY is a Miniature 0 to 180° Bi-Phase Modulator / Phase Shifter with TTL Control Logic operating over a Frequency Range of 2.856 ± 0.015 GHz that provides low loss of 1 dB maximum and offers a fast switching time of 50 ns maximum. This model is designed to handle an input power level of 1 W. The unit measures 1.39" x 1.0" x 1.0" with BNC female for control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.841 to 2.871 |
| Frequency Min (GHz): | 2.841 |
| Frequency Max (GHz): | 2.871 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 1.2:1 Max - Measured 1.14:1 |
| Control Type: | TTL |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Differential Phase Shift: | 180° ± 2° |
| Control Input: | TTL |
| Switching Time: | 50 ns Max 10% to 90% |
| Input Power: | 1 W CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA Max -12 VDC @ 30 mA Max |
| RF Connectors: | BNC Female (CTL) SMA Female (J1, J2) |
| Size: | 1.39" x 1.0" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |