Quantic PMI Model PS-90-1020-101F-512 is a 0 to 180° Bi-Phase Modulator/Phase Shifter operating over a frequency range of 1 to 1.12 GHz with a maximum insertion loss of 3 dB and VSWR of 2.0:1. This model provides two phase states, namely 0° and 180° and is controlled via single line TTL. The phase state is switched in 70 ns or less and can handle input power levels up to 20 dBm CW. DC voltage requirement is +5 and -12 VDC. Supplied in a package measuring 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA feamle connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 3 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Control Type: | TTL |
| Speed: | 75 ns Max On/Off |
| Input Power: | 20 dBm Operating |
| Input Power (Survival): | 0.5 W CW, 1 µs Pulse Width |
| Carrier Suppression: | 20 dB Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max, -5 VDC @ 20 mA Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | <2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |