Quantic PMI Model PS-901 is a +90°/-90° or 0°/-180° Miniature, Bi-Phase Modulator/Shifter that is TTL (or ECL) Compatible, Single Balanced (Double Balanced Available), and that operates over the 6 to 12 GHz frequency range with an insertion loss of 2.5 dB and a switch time of 50 ns. This model features a compatible control with low amplitude and phase error. Package size is 1.97" x 0.79" x 0.53" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ |
| Phase States: | +90°/-90° or 0°/-180° |
| VSWR: | 2.0:1 Typ (2.5:1 Max) |
| Control Type: | TTL |
| Rise/Fall Time: | Rise Time: 20 ns Typ. (25 ns Max.) Fall Time: 10 ns Typ. (15 ns Max. |
| Input Power: | 0.1 W |
| Input Power (Survival): | 0.5 W |
| Carrier Suppression: | 20 dB Typ (15 dB Min) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max - 5 VDC @ 20 mA Maximum |
| RF Connectors: | SMA Female (RF) SMC Female (CTL) |
| Size: | 1.97" x 0.79" x 0.53" |
| Weight: | <1.5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |