PMI Model PS-9G11G-3609-A-SFF is an analog controlled phase shifter that operates over the 9 to 11 GHz frequency range that utilizes a phase shift control voltage ranging from -7.5 to +7.5 VDC for a corresponding phase shift of 0° to 360°. The insertion loss is 7 dB typical with a phase shift accuracy of ±10° and a switching speed of 150 ns. Housing size is 4.95" x 3.38" x 1.02" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Typ, 10 dB Max |
| RF Impedance: | 50 Ohm |
| RF Input Power: | 10 dBm CW Typ |
| Control Voltage: | -7.5 to +7.5 VDC |
| VSWR: | 1.75:1 Typ |
| Power Supply: | +15 VDC, 30 mA |
| Control Connector: | 15 Pin Micro-D |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.02" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | 13 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |