Quantic PMI Model PS-9G11G-360-A-SFF-OPT812 is an 8 to 12 GHz, Analog Phase Shifter with capability for phase shifting from 0° to 360°. Housing size is 4.95" x 3.38" x 1.02" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max |
| RF Input Power: | 10 dBm Max |
| Control Voltage: | 0 to +12 VDC |
| VSWR: | 2.2:1 Typ |
| Power Supply: | +15 VDC |
| Control Connector: | 15 Pin Micro-D (Mating connector supplied) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.95" x 3.38" x 1.02" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 13 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |